Nowa publikacja pracownika IF WFCh: J. Grzybowski "Szukając światła w nocy świata. Rozważania o religii, kulturze i polityce"

Ukazała się nowa publikacja pracownika Instytutu Filozofii WFCh, ks. prof. UKSW dr. hab. Jacka Grzybowskiego pt. "Szukając światła w nocy świata. Rozważania o religii, kulturze i polityce", Wydawnictwo Jedność, Kielce 2018.

W książce odnajdziemy analizy różnych płaszczyzn współczesnych fenomenów kulturowych. Autor przekonuje, że postępujące w naszym świecie odrzucenie Boga sprawia, iż zamroczeniu ulegają zarówno rozum jak i sumienie, a w konsekwencji w mroku zanurza się zachodnia kultura i polityka (w tym bastiony refleksji i mądrości: uniwersytety), prowadząc ostatecznie do zagubienia sensu życia tak wspólnego, jak i indywidualnego. Broniąc się przed tymi konsekwencjami albo „ratujemy się” popkulturowymi ersatzami wiary, albo popadamy w moc rozmaitych ideologii, zastępujących prawdziwą Światłość post-oświeceniowymi i nieco już kopcącymi kagankami. Autor, rzec można, bezlitośnie, bo rzeczowo i konsekwentnie demaskuje pozorność tych rozwiązań. Odsłania przy tym nie tylko ich dramatyczne skutki, ale przede wszystkim swoistą tragedię apostazji Zachodu, który zatracił w „nocy świata” źródła swej siły i żywotności. Odnowa jest możliwa, o ile odnajdziemy na nowo prawdziwą, wielką nadzieję, podtrzymującą życie człowieka. Tą nadzieją - dowodzi Benedykt XVI, bohater ostatniej części książki - może być tylko Bóg, który nas umiłował i wciąż nas miłuje "aż do końca".  (z recenzji dr hab. Michała Gierycza).

Copyright © 2024 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone |
Informacja o ciasteczkach