Nowa publikacja pracowników IF: "Filozofia na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie", red. M. Płotka, J. Pyłat, A. Andrzejuk, Wydawnictwo Von Borowiecky, Warszawa 2014

Zachęcamy do zapoznania się z nową publikacją, której współautorami są pracownicy i doktoranci Instytutu Filozofii WFCh, "Filozofia na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie", redakcja: Magdalena Płotka, Joanna Pyłat, Artur Andrzejuk, Wydawnictwo Von Borowiecky, Warszawa 2014.

Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO), działający w Londynie, stanowi kontynuację Polskiego Uniwersytetu w Paryżu, który powstał zaraza po klęsce wrześniowej jeszcze w tym samym 1939 roku oraz różnych polskich ośrodków nauczania uniwersyteckiego, które działały w Wielkiej Brytanii w okresie wojny i w pierwszych latach powojennych. Rolę i dokonania PUNO podsumował prezydent Ryszard Kaczorowski pisząc, że siedemdziesiąt lat działania Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie przyczyniło się do zachowania narodowej tożsamości Polaków poza krajem, a więc wiary, tradycji, historii, kultury dokonań społecznych i naukowych, wspierając tym samym walkę emigracji niepodległościowej o wolną i suwerenną ojczyznę.

PUNO jest też polskim ośrodkiem emigracyjnym, na którym uprawia się filozofię i naucza jej uprawy. Wśród wykładowców znajdujemy takie dyscypliny i nazwiska, jak: metafizyka, teoria rzeczywistości (Augustyniak, Bocheński, Prokop, Żółtowski); logika, historia logiki (Bocheński, Lejewski); filozofia polityczna, filozofia prawa (Bocheński, Jakubisiak, Jarra, Terelecki); estetyka, filozofia kultury (Kostrzyński, Mirewicz, Taborska, Terlecki); historia filozofii (Bocheński, Prokop, Strzałkowski, Żółtowski); teodycea, filozofia religii (Augustyniak, Mirewicz); etyka (Jakubisiak, Kostrzyński); epistemologia, filozofia nauki, metodologia filozofii (Jakubisiak, Szumilewicz-Lachman).

Więcej informacji o publikacji: